Blue and Red Turkish Kilim Rug, New 6x9 - 7x10 Flatweave Area Rugs, Hand Woven, Wool Handmade Oriental Kilim Abstract Modern Boho, Minimal

Blue and Red Turkish Kilim Rug, New 6x9 - 7x10 Flatweave Area Rugs, Hand Woven, Wool Handmade Oriental Kilim Abstract Modern Boho, Minimal
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Blue, Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Flatweave |
| SKU | 2108L094 |
| Rug Number | SALIM1400-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,055.00
-65%$1,055.00
$369.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Blue, Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Flatweave |
| SKU | 2108L094 |
| Rug Number | SALIM1400-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























