Black Pak Persian Rug 8x11, Floral Pattern, Hand Knotted Vintage Wool Rug with Silk Highlights, Fine 200 KPSI

Black Pak Persian Rug 8x11, Floral Pattern, Hand Knotted Vintage Wool Rug with Silk Highlights, Fine 200 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L023 |
| Rug Number | FAR4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,150.00
-65%$3,150.00
$1,102.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L023 |
| Rug Number | FAR4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























