
Sino-Persian Kirman Rug 9x12 Floral Handmade Wool Carpet Black & Ivory Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Ivory/Cream, Green, Teal | Maroon |
| Age | 1980s |
| Collection | Garden Panel |
| SKU | 2108L069 |
| Rug Number | NIN2750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful oriental rug in good condition. Free of stains, tears, etc. Good pile & fringes. Has some variations in colors. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Ivory/Cream, Green, Teal | Maroon |
| Age | 1980s |
| Collection | Garden Panel |
| SKU | 2108L069 |
| Rug Number | NIN2750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful oriental rug in good condition. Free of stains, tears, etc. Good pile & fringes. Has some variations in colors. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























