
Belgium Power Loomed Wool Rug 6.9 x 9.6, Vintage Oriental Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Teal, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Belgium |
| SKU | 2312L085 |
| Rug Number | TS1506-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,550.00
-65%$1,550.00
$542.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Teal, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Belgium |
| SKU | 2312L085 |
| Rug Number | TS1506-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























