Belgium Power Loomed Rug 5.6 x 7, Navy Blue and Ivory, Heriz Pattern, Vintage Oriental Carpet

Belgium Power Loomed Rug 5.6 x 7, Navy Blue and Ivory, Heriz Pattern, Vintage Oriental Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2309L054 |
| Rug Number | JESS759-JM-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2309L054 |
| Rug Number | JESS759-JM-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























