Beige & Cream Small Turkish Silk Rug, Bamboo Silk, Power-Loomed, Persian Design, High Quality, Soft Accent Rug, 3x5 ft, 2' 8" x 4' 11"

Beige & Cream Small Turkish Silk Rug, Bamboo Silk, Power-Loomed, Persian Design, High Quality, Soft Accent Rug, 3x5 ft, 2' 8" x 4' 11"
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Bamboo Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 11" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Beige | Cream, Ivory |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Luxurious |
| SKU | 2104L066 |
| Rug Number | SAL800 |
| Condition/Notes | A beautiful, soft, and luxurious bamboo silk rug in mint condition. Not used. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $599.00
-65%$599.00
$209.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Bamboo Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 11" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Beige | Cream, Ivory |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Luxurious |
| SKU | 2104L066 |
| Rug Number | SAL800 |
| Condition/Notes | A beautiful, soft, and luxurious bamboo silk rug in mint condition. Not used. Ready to be enjoyed in your space. |























