Beige and Maroon Peshawar Rug 10x15, Large Oushak Carpet, Pakistani Rug, Handmade Area Rug, Hand Knotted Rug, Living Room Rug, Nice Wool Rug

Beige and Maroon Peshawar Rug 10x15, Large Oushak Carpet, Pakistani Rug, Handmade Area Rug, Hand Knotted Rug, Living Room Rug, Nice Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 10' 3" x 14' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Maroon Red | Laurel Green, Light Yellow |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar Oushak |
| SKU | 2108L037 |
| Rug Number | NIN4006-GAL |
| Condition/Notes | A beautiful Peshawar Oushak rug in very condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 10' 3" x 14' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Maroon Red | Laurel Green, Light Yellow |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar Oushak |
| SKU | 2108L037 |
| Rug Number | NIN4006-GAL |
| Condition/Notes | A beautiful Peshawar Oushak rug in very condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























