Beautiful Sino Persian Rug 7x10, Circle of Life Tree of Life Rug, Birds, Cream Red Navy Blue Taupe, Wool Silk Accents, Hand Knotted Vintage

Beautiful Sino Persian Rug 7x10, Circle of Life Tree of Life Rug, Birds, Cream Red Navy Blue Taupe, Wool Silk Accents, Hand Knotted Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' 7" x 9' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Navy Blue, Taupe | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino-Persian |
| SKU | 2205L020 |
| Rug Number | FOS3806-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,300.00
-65%$3,300.00
$1,155.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' 7" x 9' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Navy Blue, Taupe | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino-Persian |
| SKU | 2205L020 |
| Rug Number | FOS3806-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























