Beautiful Pak Persian Rug 6x9, Floral Medallion, Wool and Silk, Highly Detailed Elegant Carpet, Vintage Oriental Rug 6 x 9, Cream and Gray

Beautiful Pak Persian Rug 6x9, Floral Medallion, Wool and Silk, Highly Detailed Elegant Carpet, Vintage Oriental Rug 6 x 9, Cream and Gray
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Gray, Teal | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2209L003 |
| Rug Number | NIN4253-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Very finely woven, and features a nice kilim skirt. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,040.00
-65%$3,040.00
$1,064.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Gray, Teal | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2209L003 |
| Rug Number | NIN4253-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Very finely woven, and features a nice kilim skirt. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























