
Balouch Rug 3x5, City Pictorial, Afghan Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2404L039 |
| Rug Number | SAL954 / 4-HA-2179 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2404L039 |
| Rug Number | SAL954 / 4-HA-2179 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























