Aubusson Wool Rug 9x11, Wool with Silk Highlights, European Design, Vintage, Handmade, Floral, Fine 210 KPSI

Aubusson Wool Rug 9x11, Wool with Silk Highlights, European Design, Vintage, Handmade, Floral, Fine 210 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | | |
| Age | 1970s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L028 |
| Rug Number | NIN3759-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Has some signs of usage. Very finely hand knotted, with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,900.00
-65%$2,900.00
$1,015.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | | |
| Age | 1970s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L028 |
| Rug Number | NIN3759-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Has some signs of usage. Very finely hand knotted, with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























