Aubusson Rug 9x12, Wool Handmade Carpet, Elegant French European Design, Dark Maroon Red, 9 x 12 Room Sized Rug, Finely Hand Knotted

Aubusson Rug 9x12, Wool Handmade Carpet, Elegant French European Design, Dark Maroon Red, 9 x 12 Room Sized Rug, Finely Hand Knotted
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Maroon Red, Beige/Tan | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2306L126 |
| Rug Number | JESS4009-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Maroon Red, Beige/Tan | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2306L126 |
| Rug Number | JESS4009-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























