Aubusson Rug 8x12, European French Savonnerie Design, Thick Wool Pile, Elegant Rug, Cream Beige Light Green

Aubusson Rug 8x12, European French Savonnerie Design, Thick Wool Pile, Elegant Rug, Cream Beige Light Green
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Green, Cream/Beige, Ivory | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2402L156 |
| Rug Number | NIN5002-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. |
Original: $3,550.00
-65%$3,550.00
$1,242.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Green, Cream/Beige, Ivory | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2402L156 |
| Rug Number | NIN5002-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. |























