
Aubusson Rug 8x11, Black and Ivory, Hooked Rug, Vintage, Wool
A Black Vintage Handmade Hand Hooked Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Ivory, Pink | |
| Age | 1970s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2401L082 |
| Rug Number | JESS2751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Black Vintage Handmade Hand Hooked Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Ivory, Pink | |
| Age | 1970s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2401L082 |
| Rug Number | JESS2751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























