
1 / 12
Aubusson Rug 6x9, Elegant, Flatweave, French European Design
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 9' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | | |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2404L055 |
| Rug Number | CC2854-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$735.00
Original: $2,100.00
-65%Aubusson Rug 6x9, Elegant, Flatweave, French European Design—
$2,100.00
$735.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 9' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | | |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2404L055 |
| Rug Number | CC2854-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























