Aubusson Rug 5x8, Wool Handmade Vintage Carpet, Angel Motifs, Flatweave Rug 5 x 8, Medium Sized, European Design

Aubusson Rug 5x8, Wool Handmade Vintage Carpet, Angel Motifs, Flatweave Rug 5 x 8, Medium Sized, European Design
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 8' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Green, Ivory, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2305L061 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,159.00
-65%$2,159.00
$755.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 8' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Green, Ivory, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2305L061 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























