Aubusson Rug 10x14, Wool Handmade Vintage Carpet, Elegant French European Design Rug, Large Room Sized Aubusson Rug, Stark Carpet

Aubusson Rug 10x14, Wool Handmade Vintage Carpet, Elegant French European Design Rug, Large Room Sized Aubusson Rug, Stark Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 14' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige, Pink, Tan | Ivory, Cream, Green |
| Age | 1990s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2307L135 |
| Rug Number | NIN7509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,800.00
-65%$4,800.00
$1,680.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 14' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige, Pink, Tan | Ivory, Cream, Green |
| Age | 1990s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2307L135 |
| Rug Number | NIN7509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























