Aubusson Rug 10x14, Elegant French European Design, Vintage Handmade Carpet with Pile, Beige Floral Dining Room Rug, Living Room, Soft Wool

Aubusson Rug 10x14, Elegant French European Design, Vintage Handmade Carpet with Pile, Beige Floral Dining Room Rug, Living Room, Soft Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Tan, Brown, Gold, Green, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2108L071 |
| Rug Number | TS3500-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage wool Aubusson design rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile with soft velvety feel. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Tan, Brown, Gold, Green, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2108L071 |
| Rug Number | TS3500-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage wool Aubusson design rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile with soft velvety feel. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























