Aubusson Rug 10x13, Cream and Light Mint Green Hand Knotted Handmade French Savonnerie European Carpet, Wool Pile, Large Room Sized Vintage

Aubusson Rug 10x13, Cream and Light Mint Green Hand Knotted Handmade French Savonnerie European Carpet, Wool Pile, Large Room Sized Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 13' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Mint Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2303L011 |
| Rug Number | JESSE4009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Aubusson wool rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,399.00
-65%$4,399.00
$1,539.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 13' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Mint Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2303L011 |
| Rug Number | JESSE4009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Aubusson wool rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























