Aubusson Needlepoint Rug 4x5 ft, Beige and Tan, Aubusson Savonnerie Vintage Carpet, Handwoven Handmade Wool Rug, European Design Floral Rose

Aubusson Needlepoint Rug 4x5 ft, Beige and Tan, Aubusson Savonnerie Vintage Carpet, Handwoven Handmade Wool Rug, European Design Floral Rose
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige, Tan | Pink |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Needlepoint |
| SKU | 2211L034 |
| Rug Number | TS1759-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage flatweave Aubusson needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige, Tan | Pink |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Needlepoint |
| SKU | 2211L034 |
| Rug Number | TS1759-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage flatweave Aubusson needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























