Antique Turkoman Yamud Rug 3x5 ft, 1920s Turkmen Sofreh Table Cover, Bohemian Rug, Tribal Collectible, Striped Rug, Handmade Ivory and Red

Antique Turkoman Yamud Rug 3x5 ft, 1920s Turkmen Sofreh Table Cover, Bohemian Rug, Tribal Collectible, Striped Rug, Handmade Ivory and Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tuscan Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkoman Tribal Sofreh |
| SKU | 2112L067 |
| Rug Number | BRIM1252-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkoman Sofreh tribal rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $939.00
-65%$939.00
$328.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tuscan Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkoman Tribal Sofreh |
| SKU | 2112L067 |
| Rug Number | BRIM1252-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkoman Sofreh tribal rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























