Antique Turkoman Rug 4x4, Hatchli Square Carpet, Wool Handmade Four Season Yamud Design Rug, Red Bohemian Tribal Rug, Engsi Tekkeh Rug

Antique Turkoman Rug 4x4, Hatchli Square Carpet, Wool Handmade Four Season Yamud Design Rug, Red Bohemian Tribal Rug, Engsi Tekkeh Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Black, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkoman Hatchli |
| SKU | 2305L062 |
| Rug Number | TS2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, etc. Has some old repairs. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Black, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkoman Hatchli |
| SKU | 2305L062 |
| Rug Number | TS2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, etc. Has some old repairs. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























