
Antique Turkoman Rug 3.7 x 6.7, Red, Wool Runner Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 6' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Ivory, Orange | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkoman |
| SKU | 2409L072 |
| Rug Number | TED2859-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,990.00
-65%$1,990.00
$696.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 6' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Ivory, Orange | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkoman |
| SKU | 2409L072 |
| Rug Number | TED2859-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























