Antique Turkish Sparta Rug 3x4, Geometric Caucasian Pattern, Vintage Handmade Tribal Wool Carpet

Antique Turkish Sparta Rug 3x4, Geometric Caucasian Pattern, Vintage Handmade Tribal Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy, Red, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2309L044 |
| Rug Number | NIN2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy, Red, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2309L044 |
| Rug Number | NIN2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























