Antique Turkish Sivas Area Rug 8x11, Hand-Knotted, Vintage Red Wool Carpet, Gazelles Lions, Boteh Border, 8' x 11' Top Quality Oriental Rug

Antique Turkish Sivas Area Rug 8x11, Hand-Knotted, Vintage Red Wool Carpet, Gazelles Lions, Boteh Border, 8' x 11' Top Quality Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue | Light Blue, Pale Yellow |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Sivas |
| SKU | 2107L052 |
| Rug Number | BRIM3759-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful semi antique Turkish rug in very good condition, especially when considering its age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Wonderful color combination and fascinating design featuring a variety of animals as well as lions hunting prey. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,569.00
-65%$4,569.00
$1,599.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue | Light Blue, Pale Yellow |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Sivas |
| SKU | 2107L052 |
| Rug Number | BRIM3759-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful semi antique Turkish rug in very good condition, especially when considering its age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Wonderful color combination and fascinating design featuring a variety of animals as well as lions hunting prey. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























