
Antique Turkish Prayer Rug 4x6, Red and Golden Mustard, Mihrab Design, Anatolian Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Golden/Mustard Yellow | |
| Age | 1940s |
| Collection | Prayer Rug |
| SKU | 2405L080 |
| Rug Number | CC3755-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,200.00
-65%$2,200.00
$770.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Golden/Mustard Yellow | |
| Age | 1940s |
| Collection | Prayer Rug |
| SKU | 2405L080 |
| Rug Number | CC3755-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























