Antique Turkish Prayer Rug 3.8 x 5ft, Colorful Prayer Rug, Red Blue Gold Multicolor Turkish Anatolian Carpet, Handmade Hand-Knotted, Wool

Antique Turkish Prayer Rug 3.8 x 5ft, Colorful Prayer Rug, Red Blue Gold Multicolor Turkish Anatolian Carpet, Handmade Hand-Knotted, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue, Gold, Multicolor | |
| Age | 1930s |
| Collection | Turkish Prayer |
| SKU | 2112L041 |
| Rug Number | TS2508-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish prayer rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Wonderful and highly unique color combination. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,855.00
-65%$1,855.00
$649.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue, Gold, Multicolor | |
| Age | 1930s |
| Collection | Turkish Prayer |
| SKU | 2112L041 |
| Rug Number | TS2508-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish prayer rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Wonderful and highly unique color combination. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























