Antique Turkish Melas Rug 4x7, Tribal Geometric Unique Collectible Hand Knotted Wool Oriental Carpet, Rare 1920s Rug, Burnt Orange Red

Antique Turkish Melas Rug 4x7, Tribal Geometric Unique Collectible Hand Knotted Wool Oriental Carpet, Rare 1920s Rug, Burnt Orange Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Burnt Orange, Maroon Red, Earth Brown, Taupe | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkish Melas |
| SKU | 2210L023 |
| Rug Number | BRIM3509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish oriental rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has some wear consistent with age. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,199.00
-65%$2,199.00
$769.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Burnt Orange, Maroon Red, Earth Brown, Taupe | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkish Melas |
| SKU | 2210L023 |
| Rug Number | BRIM3509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish oriental rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has some wear consistent with age. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























