Antique Turkish Melas Rug 3x5, Geometric Carpet, 1920s Wool Rug, Bohemian Rug, Low Pile Rug, Tribal Rug

Antique Turkish Melas Rug 3x5, Geometric Carpet, 1920s Wool Rug, Bohemian Rug, Low Pile Rug, Tribal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Red-Pink | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkish Melas |
| SKU | 2402L063 |
| Rug Number | TS752-KHR |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $650.00
-65%$650.00
$227.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Red-Pink | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkish Melas |
| SKU | 2402L063 |
| Rug Number | TS752-KHR |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























