Antique Turkish Kilim Rug 7x10 Allover Pattern, Ivory Cream Maroon Light Blue, Wool Flatweave Hand Woven, Large Kilim, Vintage Kilim Carpet

Antique Turkish Kilim Rug 7x10 Allover Pattern, Ivory Cream Maroon Light Blue, Wool Flatweave Hand Woven, Large Kilim, Vintage Kilim Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Cream/Tan, Maroon, Light Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Kilim |
| SKU | 2204L041 |
| Rug Number | UNKUNK-MAY-3501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish kilim rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some wear on fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Cream/Tan, Maroon, Light Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Kilim |
| SKU | 2204L041 |
| Rug Number | UNKUNK-MAY-3501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish kilim rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some wear on fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























