Antique Seychour Rug 4x7, Collectible Kuba Caucasian Carpet, Wool Handmade, Red Navy Blue Cream, Repeated Allover Motif, Early 20th Century

Antique Seychour Rug 4x7, Collectible Kuba Caucasian Carpet, Wool Handmade, Red Navy Blue Cream, Repeated Allover Motif, Early 20th Century
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Seychour |
| SKU | 2205L023 |
| Rug Number | VAH7001-KH |
| Condition/Notes | A collectible antique Seychour rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,500.00
-65%$4,500.00
$1,575.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Seychour |
| SKU | 2205L023 |
| Rug Number | VAH7001-KH |
| Condition/Notes | A collectible antique Seychour rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























