Antique Round Chinese Wool Rug 8x8, Chinese Peking Carpet, Asian Oriental Carpet 8 x 8 ft, Chinese Art Deco Rug, Nichols Rug

Antique Round Chinese Wool Rug 8x8, Chinese Peking Carpet, Asian Oriental Carpet 8 x 8 ft, Chinese Art Deco Rug, Nichols Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 8' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Light Mauve-Peach, Orange, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Peking |
| SKU | 2308L065 |
| Rug Number | ROB3758-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,900.00
-65%$2,900.00
$1,015.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 8' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Light Mauve-Peach, Orange, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Peking |
| SKU | 2308L065 |
| Rug Number | ROB3758-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























