
Antique Persian Zanjan Nahavand Heriz Rug, Red & Blue, Hand-Knotted, 5' x 9' 7"
A Beautiful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Heriz |
| Size (ft/inches) | 5' x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue | Ivory, Light Silver |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2107L082 |
| Rug Number | BRM2000-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental area rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,199.00
-65%$2,199.00
$769.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Heriz |
| Size (ft/inches) | 5' x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue | Ivory, Light Silver |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2107L082 |
| Rug Number | BRM2000-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental area rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























