Antique Persian Turkoman Rug 4x5, Hatchli Tekkeh Ersari Red Tribal Rug, Handmade Wool Oriental Carpet, Four Seasons Rug

Antique Persian Turkoman Rug 4x5, Hatchli Tekkeh Ersari Red Tribal Rug, Handmade Wool Oriental Carpet, Four Seasons Rug
A Wonderful & Fine Antique Handmade Hand-Knotted Wool High Quality Turkoman Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Turkoman |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Black, Burnt Orange, Ivory |
| Age | 1930s |
| Collection | High Quality Turkoman |
| SKU | 2107L074 |
| Rug Number | DIAMOND1504-KH |
| Condition/Notes | A beautiful Turkoman rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,399.00
-65%$1,399.00
$489.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful & Fine Antique Handmade Hand-Knotted Wool High Quality Turkoman Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Turkoman |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Black, Burnt Orange, Ivory |
| Age | 1930s |
| Collection | High Quality Turkoman |
| SKU | 2107L074 |
| Rug Number | DIAMOND1504-KH |
| Condition/Notes | A beautiful Turkoman rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























