Antique Persian Shiraz Pictorial Rug 3.6 x 5, Persian Tribal Rug, Handmade, Lions, Highly Unique Collectible Small Persian Carpet, Maroon, Wool

Antique Persian Shiraz Pictorial Rug 3.6 x 5, Persian Tribal Rug, Handmade, Lions, Highly Unique Collectible Small Persian Carpet, Maroon, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5'1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Cream, Orange | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal Pictorial |
| SKU | 2203L025 |
| Rug Number | CLARK2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,569.00
-65%$1,569.00
$549.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5'1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Cream, Orange | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal Pictorial |
| SKU | 2203L025 |
| Rug Number | CLARK2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























