
Antique Persian Sarouk Rug, Red, Allover Floral Pattern, Hand-Knotted, Wool, 3'4" x 4'10"
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Beige |
| Age | 1920s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L050 |
| Rug Number | MWATTS3503-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique authentic oriental rug in very good condition, especially when considering age (circa 1920s). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,998.00
-65%$1,998.00
$699.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Beige |
| Age | 1920s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L050 |
| Rug Number | MWATTS3503-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique authentic oriental rug in very good condition, especially when considering age (circa 1920s). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























