
Antique Persian Sarab Runner Rug 3.9 x 12, Red, Handmade, Tribal Runner, Wool, Signed
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | Navy, Ivory |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2312L027 |
| Rug Number | CC4256-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,250.00
-65%$3,250.00
$1,137.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | Navy, Ivory |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2312L027 |
| Rug Number | CC4256-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























