Antique Persian Sarab Runner 3x17, Blue Persian Runner Rug, Long Handmade Wool Carpet for Hallway, Rare, Tribal

Antique Persian Sarab Runner 3x17, Blue Persian Runner Rug, Long Handmade Wool Carpet for Hallway, Rare, Tribal
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 17' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Tan | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2312L040 |
| Rug Number | CC14006-KH-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 17' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Tan | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2312L040 |
| Rug Number | CC14006-KH-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























