HomeStore
Antique Persian Runner Rug 2.9 x 17, Rare Sarouk Runner, Handmade Wool Rug for Hallway, Red, Floral

1 / 12
Antique Persian Runner Rug 2.9 x 17, Rare Sarouk Runner, Handmade Wool Rug for Hallway, Red, Floral
A Beautiful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Floral Allover Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Lilihan |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 16' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Cream, Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L003 |
| Rug Number | CLARK4758-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$4,300.00
Antique Persian Runner Rug 2.9 x 17, Rare Sarouk Runner, Handmade Wool Rug for Hallway, Red, Floral—
$4,300.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Floral Allover Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Lilihan |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 16' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Cream, Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L003 |
| Rug Number | CLARK4758-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























