Antique Persian Runner 3 x 7, Camel Hair Runner 3x7 ft, Handmade Hallway Rug, Geometric Design, Tribal Rug, Persian Sarab Rug 3x7

Antique Persian Runner 3 x 7, Camel Hair Runner 3x7 ft, Handmade Hallway Rug, Geometric Design, Tribal Rug, Persian Sarab Rug 3x7
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Camel Hair Color/Tan, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2306L147 |
| Rug Number | MASS4509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Camel Hair Color/Tan, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2306L147 |
| Rug Number | MASS4509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























