Antique Persian Rug 9x11, Wool Handmade 1920s Oriental Carpet, Persian Hamadan Anjelas Rug, Cream Black, Floral Allover Oriental Rug 9 x 11 Room Sized Rug

Antique Persian Rug 9x11, Wool Handmade 1920s Oriental Carpet, Persian Hamadan Anjelas Rug, Cream Black, Floral Allover Oriental Rug 9 x 11 Room Sized Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black, Beige | Gold |
| Age | 1920s |
| Collection | 1920s |
| SKU | 2306L175 |
| Rug Number | NIN7509-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,900.00
-65%$5,900.00
$2,065.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black, Beige | Gold |
| Age | 1920s |
| Collection | 1920s |
| SKU | 2306L175 |
| Rug Number | NIN7509-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























