Antique Persian Rug 5x7, Allover Floral with Vases, Beige and Red, Belgian Power Loomed Rug, Vintage

Antique Persian Rug 5x7, Allover Floral with Vases, Beige and Red, Belgian Power Loomed Rug, Vintage
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 5' 5" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2402L150 |
| Rug Number | ROB2252-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 5' 5" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2402L150 |
| Rug Number | ROB2252-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























