Antique Persian Mashad Rug 10x13, Red and Navy Blue, Great Colors, Signed By Masterweaver, Floral Medallion, Handmade Wool Persian Carpet

Antique Persian Mashad Rug 10x13, Red and Navy Blue, Great Colors, Signed By Masterweaver, Floral Medallion, Handmade Wool Persian Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 12' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L013 |
| Rug Number | TS6756-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Great colors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,400.00
-65%$6,400.00
$2,240.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 12' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L013 |
| Rug Number | TS6756-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Great colors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























