Antique Persian Mahal Area Rug 4.4 x 6.6, Wool Hand-Knotted Shabby Chic Oriental Rug, Red Black 1930s Foyer Room Carpet, Low Pile Boho Rug

Antique Persian Mahal Area Rug 4.4 x 6.6, Wool Hand-Knotted Shabby Chic Oriental Rug, Red Black 1930s Foyer Room Carpet, Low Pile Boho Rug
A Charming Antique Handmade Hand-Knotted Wool Oriental Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Mahal |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Red, Black, Cream | |
| Age | 1930s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2105LJ055 |
| Rug Number | TED750-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in fair condition. Free of odors, discolorations, tears, etc. Has areas of low pile and wear, more so on the right side of the rug. Recently cleaned and ready to enjoy your space |
Original: $749.00
-65%$749.00
$262.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Charming Antique Handmade Hand-Knotted Wool Oriental Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Mahal |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Red, Black, Cream | |
| Age | 1930s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2105LJ055 |
| Rug Number | TED750-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in fair condition. Free of odors, discolorations, tears, etc. Has areas of low pile and wear, more so on the right side of the rug. Recently cleaned and ready to enjoy your space |























