
Antique Persian Lavar Rug 3x5, Persian Kerman Rug, Traditional Persian Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman Lavar |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Persian Kerman Lavar |
| SKU | 2404L033 |
| Rug Number | TS2604-KH-S |
| Condition/Notes | Good.fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium low pile. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. |
Original: $2,050.00
-65%$2,050.00
$717.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman Lavar |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Persian Kerman Lavar |
| SKU | 2404L033 |
| Rug Number | TS2604-KH-S |
| Condition/Notes | Good.fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium low pile. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. |























