Antique Persian Kerman Lavar Rug 4.4 x 7.5, Highly Collectible Rare, 1880s Rug, Millefleurs, Cows, Wool Hand Knotted, Pictorial

Antique Persian Kerman Lavar Rug 4.4 x 7.5, Highly Collectible Rare, 1880s Rug, Millefleurs, Cows, Wool Hand Knotted, Pictorial
A Stunning, Musuem Quality, Circa 1880s Antique Handmade Hand-Knotted Wool Lavar Kirman Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 7' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Tan, Dark Blue, Green, Red, Multicolor | |
| Age | 1880s |
| Collection | Lavar Kirman |
| SKU | 2111L001 |
| Rug Number | JAVAD15001-HA |
| Condition/Notes | A highly collectible Kirman Millefleur rug circa 1880s - 1910s in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has some medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Compare to a recent piece sold in Christie's Auction #21016 Lot #209. |
Original: $9,999.00
-65%$9,999.00
$3,499.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Stunning, Musuem Quality, Circa 1880s Antique Handmade Hand-Knotted Wool Lavar Kirman Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 7' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Tan, Dark Blue, Green, Red, Multicolor | |
| Age | 1880s |
| Collection | Lavar Kirman |
| SKU | 2111L001 |
| Rug Number | JAVAD15001-HA |
| Condition/Notes | A highly collectible Kirman Millefleur rug circa 1880s - 1910s in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has some medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Compare to a recent piece sold in Christie's Auction #21016 Lot #209. |























