Antique Persian Heriz Rug 8x12 ft, Geometric Tribal Room Sized Carpet, Camel Hair Red Navy Blue, Wool Hand Knotted Medallion Oriental Carpet

Antique Persian Heriz Rug 8x12 ft, Geometric Tribal Room Sized Carpet, Camel Hair Red Navy Blue, Wool Hand Knotted Medallion Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Heriz |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Camel Hair Color, Red, Navy Blue, Cream, Tan | |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric Heriz |
| SKU | 2211L068 |
| Rug Number | ROB600600-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium pile. Good fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,699.00
-65%$4,699.00
$1,644.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Heriz |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Camel Hair Color, Red, Navy Blue, Cream, Tan | |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric Heriz |
| SKU | 2211L068 |
| Rug Number | ROB600600-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium pile. Good fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























