Antique Persian Gabbeh Wool Rug 4x5, Lion Pictorial Rug, Red Orange Black, Hand Knotted Handmade Vintage Gabbeh Carpet 4 x 5 ft, Tribal Rug

Antique Persian Gabbeh Wool Rug 4x5, Lion Pictorial Rug, Red Orange Black, Hand Knotted Handmade Vintage Gabbeh Carpet 4 x 5 ft, Tribal Rug
A Lovely Semi-Antique Handmade Hand Knotted Wool Pictorial Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Gabbeh |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Orange, Cream, Black |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2102J069 |
| Rug Number | Â |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Has some abrash (variation in color). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Semi-Antique Handmade Hand Knotted Wool Pictorial Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Gabbeh |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Orange, Cream, Black |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2102J069 |
| Rug Number | Â |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Has some abrash (variation in color). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























