Antique Persian Fars Kilim Rug 8x11, Wool, Boho Tribal Persian Shiraz Flatweave Carpet, Semi Open Field, Geometric, Handmade, Vintage Semi Antique

Antique Persian Fars Kilim Rug 8x11, Wool, Boho Tribal Persian Shiraz Flatweave Carpet, Semi Open Field, Geometric, Handmade, Vintage Semi Antique
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 7' 6" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Brown, Gray, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2307L102 |
| Rug Number | YAH3756-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 7' 6" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Brown, Gray, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2307L102 |
| Rug Number | YAH3756-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























