
Antique Persian Farahan Rug, 4'1" x 6' 5"
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Red | Beige, Dark Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Farahan |
| SKU | 2106L070 |
| Rug Number | MWATTS7005-KH |
| Condition/Notes | A rare antique authentic oriental rug in very good condition, especially considering age (circa 1920s). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,999.00
-65%$4,999.00
$1,749.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Red | Beige, Dark Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Farahan |
| SKU | 2106L070 |
| Rug Number | MWATTS7005-KH |
| Condition/Notes | A rare antique authentic oriental rug in very good condition, especially considering age (circa 1920s). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























